Jak uložit WMS

Našli jsme jednoduché řešení jak uložit načtené data z webu (pomocí služby WMS) do výkresu jako obrázek, který obsahuje souřadnice definičního bodu a tudíž je velmi snadné jej vložit do správné polohy v libovolném dalším výkresu.

WMS obrázek

Jelikož samotný CAD takovou funkci neobsahuje, musíme si pomoci jiným softwarem. Využijeme program openjump, což je otevřený GIS software.

http://www.openjump.org/

Po stažení a krátké instalaci (ve které je možno zvolit také češtinu) můžeme přímo načíst libovolné WMS. Pro ukázku ve videu jsme zvolili oblíbený WMS server katastru.  WMS data se načítají pomocí položky otevřít, kde se jen překlikne na zdroj WMS.

Následně je možné jednotlivé vrstvy ze zdroje načíst postupně po jedné vrstvě a pak každá načtená vrstva bude samostatně ovladatelná v programu. Můžeme vrstvy také načíst najednou, ty pak nudou do programu openjump vloženy do jedné sdružené vrstvy a přijdeme o možnost jejich jednoduchého vypnutí a zapnutí.

Následně načtená data uložíme jako soubor PNG který nese informaci o souřadnicích a měřítku (při ukládání souboru je možno nastavit velikost, program automaticky nastaví maximální velikost podle rozlišení monitoru.

Takto vytvořený obrázek už pouze jednoduše načteme do Mapu 3D, nebo civilu pomocí nástroje vložit obrázek případně přímo prostřednictvím příkazu _mapiinsert

Vložený obrázek je ve správném měřítku a ve správné poloze.

Podobně můžete do výkresu načíst i data z jiných zdrojů než z katastru například rastrové mapy, portál cenia ukončil službu poskytování ortofoto mapy nicméně dostupná je mapa ze zdroje CUZK.

Dostupná je z adresy http://geoportal.cuzk.cz/WMS_ORTOFOTO_PUB/WMService.aspx s podporou v programu openjump verze 1.1.1. Více informací o zdroji zde.

A výsledek může vypadat například takto. Pro správné zobrazení pořadí vrstev (v openjump) je stačí ve výpisu (pod položkou working) přesunout systémem drag and drop.

wms ortofoto

CADortofoto

3 thoughts to “Jak uložit WMS”

  1. Dobrý den,
    opravdu nejde nijak nastavit aby se kvalita wms mapy ve výřezu nesnižovala s velikostí výřezu? Existuje nějaký jiný způsob než skládat výřezy vedle sebe?
    Nechápu jak to funguje protože když si připojím wms mapu staženou s geoportálu jako JPEG tak jse ta kvalita nesnižuje.
    Díky

Napsat komentář