Katastr do AutoCAD Civil 3D snadno, rychle a zdarma

V rámci spolupráce ADEON se společností BIMTECH jsme kolegy požádali o rozšíření aplikace vkládání katastru nemovitostí pro produkty s jádrem AutoCAD s ohledem na potřeby projektantů infrastruktury a jsme tak schopni Vám nabídnout řešení, které Vás jistě potěší svou přehledností, rychlostí a dostupností.

bimtech logo

Aplikace se po instalaci spouští automaticky ve všech nainstalovaných verzích AutoCAD, Map 3D a především našeho Civil 3D a to včetně podpory AutoCAD 2018, nenutíme Vás tak k použití konkrétní verze Vašeho CAD řešení.

bimtech aplikace

bimtech toolpalete

Nainstalovaná aplikace Vám přes ribbon anebo paletu nástrojů nabídne možnost vkládání sendvičových konstrukcí, pomůcku pro popis místností, ale pro nás Civiláře je stěžejní právě první část vkládání katastrálních map.

Pomocí funkce  AutoCAD katastr se Vám otevře interaktivní mapové okno pro výběr dané lokality či celého katastrálního území. Kde vyhledáte ručně či zadáním lokality dané území.

AutoCAD Civil katastr

Následně vyberte požadovaná data k importu (Katastrální území, parcely a budovy, čísla budov, čísla parcel) a zvolte vkládané jednotky (pro Civiláře samozřejmě metry), dle S-JTSK či k počátku a nakonec zvolte, zda chcete vložit celé katastrální území anebo výřez okna. Zvolíte-li výřez, je třeba se pohledem přiblížit tak, aby se Vám mapa katastru v okně vykreslila.

AutoCAD Civil výřez katastru

Následně během pár vteřin dojde k vložení katastru s Vámi zvoleným nastavením a to včetně hladiny BPEJ (bonitovaných půdně ekologických jednotek), značky parcel atd., což je jistě velmi užitečné.

Katastr v AutoCAD Civilu

V detailu pak získaná data vypadají např. takto:

Detail katastru v AutoCAD Civilu

Vše naimportované je nastaveno DleHlad, aby si uživatel mohl snadno zvolit vlastní zobrazení všech prvků co nejjednodušeji. Hladiny spravující prvky katastru začínají zkratkou „BT“.

Další funkcí, importu katastru je snadný přechod na informace o parcele přímo na stránky ČÚZK z prostředí AutoCAD/Civil. Jednoduše zvolte funkci Informace o parcele Katastr info o parcele, zvolte danou parcelu a dojde k otevření webové prohlížeče s náhledem do KN.

ČUZK náhled katastru

Bohužel vzhledem k omezenému hromadnému přístupu ze strany ČÚZK Vám nejsme v tuto chvíli schopni nabídnout přechod na rozšířenou stránku informací o dané parcele, doufejme, že ČÚZK svůj přístup přehodnotí a tyto informace nám nechá pro Vás vypsat.

Pochvalme na závěr naše kolegy z BIMTECH za jejich dobře odvedenou práci. Věříme, že Vám tato nová aplikace v práci pomůže a těšíme se na Vaše případné návrhy na zlepšení – nebojte se nám ozvat, jsme Vám za každou zpětnou vazbu vděční.

Aplikace BimTech pro AutoCAD Civil je pro všechny naše klienty zdarma.

kompatibilita_BTT

 

Napsat komentář