Návod na instalaci AutoCAD Civil 3D 2021

Už nějaký ten čas tu máme k dispozici AutoCAD Civil 3D 2021 a protože se blíží čas dovolených, je ideální doba si jej v době relativního klidu nainstalovat… pojďme se tedy podívat, jak na to a to včetně české lokalizace a opravy překladu.

civil-3d-2021

Po spuštění stažené a rozbalené instalace programu se jako vždy otevře úvodní okno instalace. Instalujete-li samostanou (lokální) licenci, nebudete tedy potřebovat Vytvářet rozmístění, zvolte Instalovat, v opačném případě můžete přejít na tlačítko Vytvořit rozmístění a připravit si síťovou instalaci pro distribuci ve Vaší firmě.

Licenční smlouva

Na následující obrazovce je nutné odsouhlasit licenční ujednání, kliknutím na tlačítko Další.

Rozbalovací okno Civil 3D

Stejně, jak tomu bylo u předchozích verzí, samotná instalace začne výběrem komponent pro instalaci, kde zvolte řádek Autodesk Civil 3D…

Po rozbalení tohoto menu Autodesk Civil 3D, se Vám zobrazí rozsáhlý seznam se zaškrtávacími možnostmi. Zde vyberte v horní označené části Dílčí komponenty požadované – pozn.: instalační průvodce zobrazuje možnosti pro instalaci, kde není možné zvolit již dříve nainstalované komponenty z jiných produktů Autodesk , proto mohou být tyto možnosti u jednotlivých uživatelů rozdílné… jelikož je okno verze 2021 shodné s verzí 2020, tak si trochu zjednoším práci a ponechám jej zde z verze 2020:-)Poté přejděte do části Výběr obsahu, kde zvolte z nabízeného podle Vašich preferencí:

pozor, pro ty z Vás, kteří chcete používat český Country Kit doporučujeme zvolit ve sloupci Zástupce na ploše u řádku Civil 3D – metrické možnost Ne, aby při spouštění C3D uživatele „nelákalo“ spouštění programu bez českého Counvtry kitu.

Níže si ukážeme, kde stáhnout a jak nainstalovat tento lokalizační balíček (Country Kit), který se spouští společně s Civilem 3D skrze jiného zástupce. V opačném případě budete spouštět C3D „jen“ jako přeložený program do češtiny, ale bez českých sestav a podsestav ČSN, české šablony atd.

Pokud vyberete v předešlém okně možnost Vlastní, je zde k dispozici výběr zaškrtáváním – společně s dalším obsahem i položka Express Tools, s klasickými LISP nástroji, které znáte i z plného AutoCADu.

Ukončení nastavení provedete kliknutím na AutoCAD Civil 3D v horní části obrazovky (obdobně jako na začátku pro nastavení instalace komponent) a pokračujte poté tlačítkem Instalovat.

Probíhající instalace

Následně začne probíhat samotná automatická instalace instalačním programem Civilu 3D. Tato etapa instalace vyžaduje delší čas v návaznosti na již dříve nainstalované programy a aplikace Autodesk (jako je především  jádro AutoCAD a další).

Dokončení automatické instalace

Dalším oknem již končí úspěšná instalace Civil 3D, tu potvrďte tlačítkem Dokončit.

Restart pracovní stanice

Po dokončení první části instalace Civil 3D prosím raději restartujte pracovní stanici.

Česká lokalizace – dodatečná instalace českého country kitu

Do Civil 3D je od verze 2017 nutné stáhnout a nainstalovat tzv. Český Country kit, tento lokalizační balíček není součástí samotné instalace do češtiny přeloženého programu. A toto platí i pro verzi 2021. Balíček si stáhněte ZDE. Stejně jako v loňském roce, i pro verzi 2021 se jedná o balíček s příponou MSI , tedy přímo spustitelný instalační balíček, ten postačí jen dvojklikem myši spustit a projít celým jednoduchým procesem s odsouhlasením podmínek a nastavením, jak Vás o něj aplikace žádá.

Po instalaci českého Country Kitu program spouštějte vždy jen pomocí ikony Civil 3D 2021 Czech:

V Civilu 3D, díky nainstalovanému Country Kitu, můžete používat i české šablony, podsestavy a sestavy příčných řezů dodávané Autodeskem… nic méně k dispozici máte naší C3D šablonu, kterou jistě všichni preferujeme 🙂

Samozřejmě nezapomeňte se i případně podívat do Počítačové aplikace Autodesk, nachází se na liště Windows (standardně vpravo dole u hodin), a zkontroloval dostupné aktualizace.

Chyba v překladu Vlastnisté českých podsestav

Ve verzi 2021 máme, podobně, jako ve verzi 2020, chybičku v překladu českých podsestav. Jedná se o drobnost, nic méně, je potřeba vědět, jak ji rychle vyřešit. Vložíte-li do projektu jednotlivé podsestavy, v kartě Vlasntosti se zobrazí místo překladu kódy stringů překladu.

Oprava je jednoduchá, jen je třeba menšího nastavení v C3D. Pro vysvětlení:

Překlad českých podsestav definovaných v souboru C3DCzechSubassembies.dll je uložen v souboru C3DCzechSubassembiesRC.dll. Tento soubor je nainstalován na cestě C:\ProgramData\Autodesk\C3D 2021\csy.

Je třeba právě tuto zmíněnou cestu přidat do Vyhledávací cesty podpůrných souborů, kterou najdete v AutoCAD / Civil 3D v nastavení:

V následně otevřeném okně rozbalte řádek – Vyhledávací cesta podpůrných souborů – přidejte tlačítkem Přidat… nový řádek a cestu zmíněnou výše překopírujte do tohoto nového řádku:

A je to – překlad je funkční i pro podsestavy.

 

Tímto je instalace i s případnými aktualizacemi dokončena a Civil 3D 2021 připraven ke spuštění.

Systémové požadavky AutoCAD Civil 3D 2021:

Operační systém
  • Microsoft Windows 8.1 (64-bit pouze)
  • Microsoft® Windows® 10 (64-bit pouze) (version 1803 nebo vyšší)
Prohlížeč
  • Google Chrome (pro AutoCAD web aplikaci)
Procesor Minimum: 2.5–2.9 GHz nebo rychlejší procesor
Doporučeno: 3+ GHz nebo rychlejší procesor
Operační paměť RAM
16 GB
 Rozlišení monitoru
Konvenční displeje: 1920 x 1080 s True Color

Vysoké rozlišení & 4K Displeje: Rozlišení až do 3840 x 2160 podporováno pro Windows 10, 64 bit systémy (s podporovanými grafickými kartami)

Grafická karta Minimum: 1 GB GPU with 29 GB/s Bandwidth and DirectX 11 compliant
Doporučeno: 4 GB GPU with 106 GB/s Bandwidth and DirectX 11 compliant
Prostor na pevné disku
16 GB
Polohovací zařízení MS -vyhovující myš
Souborový formát
AutoCAD .DWG formát – R2018
Civil 3D Object formát – přidáné mostní a potrubní nástroje verze 2021 se mohou v předchozích verzích zobrazovat jako proxy objekty .
.NET Framework .NET Framework Verze 4.8

 

Dodatečné požadavky na velké datové sady, mračna bodů a 3D modelování
Operační paměť RAM 16 GB RAM or more
Prostor na pevné disku 6 GB volného prostoru na pevném disku, nad rámec instalačních požadavků
Grafická karta 1920 x 1080 nebo lepší True Color; 128 MB VRAM nebo lepší; Pixel Shader 3.0 nebo lepší; Direct3D®.

Napsat komentář