Správná poloha a měřítko obrázku (transformace)

Modelový případ: jako podklad jsem získal letecký snímek, který však nemá definované vkládací souřadnice, natočení a ani správné měřítko zobrazení. Video Vám napoví jak jednoduše takový obrázek umístit do správné polohy k existujícímu referenčnímu objektu. Vystačíme si s běžnými CAD příkazy, ale jelikož máme v Civilu 3D obsažen taky Map 3D ukážeme si jak postup více zautomatizovat pomocí nástrojů Mapu.

Transformace

postup pomocí standardních nástrojů zahrnuje několik kroků (Posun, rotace a změna měřítka). Pomocí nástrojů mapu můžeme tento postup automatizovat. Nabízejí se dvě varianty.

Příkaz transformovat (adetransform) – zadají se dva referenční body podle kterých je pak provedeno v jednom kroku vše to, co je popsáno výše ve verzi pro prostý AutoCAD.

Příkaz Transformace s plochou (adersheet) – podobný příkaz ale je možno použít více referenčních bodů a tím pádem lze zdrojový objekt deformovat i v jiných směrech, případně zadáním dostatečného množství bodů deformovat jen část objektu.

Příkazy lze aplikovat jak na obrázky jak je uvedeno ve videu, ale také na klasické CAD entity, reference, podložené PDF apod.

 

Napsat komentář