Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)

Projekt OpenJump je iniciativa GIS nadšenců internetu, která ale dost výrazně pomůže také nám, uživatelům CAD aplikací.

Pomocí této opensource aplikace je možné snadno a rychle načíst běžné formáty GIS ale zejména také data z WMS zdrojů. To Civil3D, respektive Map 3D umí také, openjump ale navíc přináší možnost načtené data jednoduše uložit do rastru který nese informace o souřadnicích. Pomocí pár kliknutí tak můžeme vložit a uložit data z WMS do CADu.

O programu OpenJump jsme již informovali dříve ve článku Jak uložit WMS, kde naleznete nezbytné informace o tom kde a jak program získat a jak jej nainstalovat. Článek obsahuje také postup jak načíst WMS zdroj a přenést jej do CADu.

Výborný zdroj těchto dat je jednoznačně GEOPORTAL ČUZK, kde snadno získáte přístup ke katastrálním mapám, ortofoto mapě, Zabagedu a dalším podkladům. Díky tomu můžeme zapomenout na problém jak načíst a uložit google mapy, jelikož geoportál čuzk obsahuje kvalitní ortofoto mapu které je aktuálnější než jiné dostupné mapy v podobě oblíbených google maps nebo mapy.cz.

Jelikož geoportál nabízí celou řadu WMS zdrojů a jejich načítání může být zdlouhavé, připravili jsme pro vás soubor, který v programu OpenJump pouze otevřete a v něm již naleznete všechny dostupné zdroje geoportálu ČUZK načtené. Na vás již pouze zbude výběr vrstev, které ve výkresu potřebujete zobrazit.

nahled

Tento článek mohou číst a komentovat pouze přihlášení uživatelé.
Pokud ještě nemáte účet, tak se zdarma zaregistrujte.

One thought to “Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)”

Napsat komentář