Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)

Projekt OpenJump je iniciativa GIS nadšenců internetu, která ale dost výrazně pomůže také nám, uživatelům CAD aplikací.

Pomocí této opensource aplikace je možné snadno a rychle načíst běžné formáty GIS ale zejména také data z WMS zdrojů. To Civil3D, respektive Map 3D umí také, openjump ale navíc přináší možnost načtené data jednoduše uložit do rastru který nese informace o souřadnicích. Pomocí pár kliknutí tak můžeme vložit a uložit data z WMS do CADu.

O programu OpenJump jsme již informovali dříve ve článku Jak uložit WMS, kde naleznete nezbytné informace o tom kde a jak program získat a jak jej nainstalovat. Článek obsahuje také postup jak načíst WMS zdroj a přenést jej do CADu.

Výborný zdroj těchto dat je jednoznačně GEOPORTAL ČUZK, kde snadno získáte přístup ke katastrálním mapám, ortofoto mapě, Zabagedu a dalším podkladům. Díky tomu můžeme zapomenout na problém jak načíst a uložit google mapy, jelikož geoportál čuzk obsahuje kvalitní ortofoto mapu které je aktuálnější než jiné dostupné mapy v podobě oblíbených google maps nebo mapy.cz.

Jelikož geoportál nabízí celou řadu WMS zdrojů a jejich načítání může být zdlouhavé, připravili jsme pro vás soubor, který v programu OpenJump pouze otevřete a v něm již naleznete všechny dostupné zdroje geoportálu ČUZK načtené. Na vás již pouze zbude výběr vrstev, které ve výkresu potřebujete zobrazit.

nahled

Po nainstalování programu OpenJump stačí otevřít soubor který jsme pro Vás přichystali, vyhledat požadovanou lokalitu, zapnout případně upravit pořadí požadovaných vrstev a uložit vybraný náhled.

Soubor stahujte ZDE: WMS_CUZK_AdeonCZ (zip archiv obsahující soubor WMS_CUZK_AdeonCZ.jmp)

Jak se souborem pracovat zjistíte ve videu.

nahled2

 

3 thoughts to “Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)”

  1. Dobrý den přeji,
   omlouvám se Vám za zpoždění s odpovědí. Odkazovaný soubor je již staršího data a tak s největší pravděpodobností došlo ke změně buďto v programu a nebo v odkazovaném obsahu. Nic méně Projekt OpenJump stále funguje, aplikaci naleznete ke stažení také ve vyšší verzi a dokazy WMS služeb na stránkách ČÚZK jsou k dispozici také, můžete tak službu použít dle návodu: https://www.civil3dblog.cz/jak-ulozit-wms/ a požadovaný soubor s obsahem všech užitných map si vytvořit sám… zřejmě toto téma oprášíme a vytvoříme nový pro tuto chvíli aktuální článek s připraveným souborem, ten však bohužel může být budoucnu ovlivněn změnami u poskytovatelů WMS služeb apod.

   1. Ještě snad jen doplním:

    pro načtení konkrétní mapy postupujte dle odkazovaného v mém článku komentáři výš s tím, že u map si prosím zkontrolujte – u dané poskytované služby její parametry

    (např. stránka pro ZM10 „https://geoportal.cuzk.cz/(S(ltj00ti4xqce3bztlupn0g2v))/Default.aspx?menu=3115&mode=TextMeta&side=wms.verejne&metadataID=CZ-CUZK-WMS-ZM10-P&metadataXSL=metadata.sluzba“)

    , kde naleznete odkaz „Poskytovaná data“, pro uložení obrázku s georeferencí, kde najdete na zobrazené stránce potřebný EPSG kód (zde např. EPSG kód 5514) pro správné přiřazení souřadnic pro import do Civilu v S-JTSK 5b potřebných… soubor, který nyní nefunguje si tímto postupem může uživatel vytvořit sám, jako uložení projektu Open Jump, do kterého si tímto zmíněným postupem načte veškerá data z ČÚZK a dalších poskytovatelů služeb.

    Pokusím se v brzké době vytvořit článek s návodem, jak na aktuální import, aby byly informace aktuální a reflektovaly změny 🙂

Napsat komentář