Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)

Projekt OpenJump je iniciativa GIS nadšenců internetu, která ale dost výrazně pomůže také nám, uživatelům CAD aplikací.

Pomocí této opensource aplikace je možné snadno a rychle načíst běžné formáty GIS ale zejména také data z WMS zdrojů. To Civil3D, respektive Map 3D umí také, openjump ale navíc přináší možnost načtené data jednoduše uložit do rastru který nese informace o souřadnicích. Pomocí pár kliknutí tak můžeme vložit a uložit data z WMS do CADu.

O programu OpenJump jsme již informovali dříve ve článku Jak uložit WMS, kde naleznete nezbytné informace o tom kde a jak program získat a jak jej nainstalovat. Článek obsahuje také postup jak načíst WMS zdroj a přenést jej do CADu.

Výborný zdroj těchto dat je jednoznačně GEOPORTAL ČUZK, kde snadno získáte přístup ke katastrálním mapám, ortofoto mapě, Zabagedu a dalším podkladům. Díky tomu můžeme zapomenout na problém jak načíst a uložit google mapy, jelikož geoportál čuzk obsahuje kvalitní ortofoto mapu které je aktuálnější než jiné dostupné mapy v podobě oblíbených google maps nebo mapy.cz.

Jelikož geoportál nabízí celou řadu WMS zdrojů a jejich načítání může být zdlouhavé, připravili jsme pro vás soubor, který v programu OpenJump pouze otevřete a v něm již naleznete všechny dostupné zdroje geoportálu ČUZK načtené. Na vás již pouze zbude výběr vrstev, které ve výkresu potřebujete zobrazit.

nahled

Tento článek mohou číst a komentovat pouze přihlášení uživatelé.
Pokud ještě nemáte účet, tak se zdarma zaregistrujte.

3 thoughts to “Projekt OpenJump (katastr, ortofoto a jiné zdroje snadno do Civilu 3D)”

  1. Dobrý den přeji,
   omlouvám se Vám za zpoždění s odpovědí. Odkazovaný soubor je již staršího data a tak s největší pravděpodobností došlo ke změně buďto v programu a nebo v odkazovaném obsahu. Nic méně Projekt OpenJump stále funguje, aplikaci naleznete ke stažení také ve vyšší verzi a dokazy WMS služeb na stránkách ČÚZK jsou k dispozici také, můžete tak službu použít dle návodu: https://www.civil3dblog.cz/jak-ulozit-wms/ a požadovaný soubor s obsahem všech užitných map si vytvořit sám… zřejmě toto téma oprášíme a vytvoříme nový pro tuto chvíli aktuální článek s připraveným souborem, ten však bohužel může být budoucnu ovlivněn změnami u poskytovatelů WMS služeb apod.

   1. Ještě snad jen doplním:

    pro načtení konkrétní mapy postupujte dle odkazovaného v mém článku komentáři výš s tím, že u map si prosím zkontrolujte – u dané poskytované služby její parametry

    (např. stránka pro ZM10 “https://geoportal.cuzk.cz/(S(ltj00ti4xqce3bztlupn0g2v))/Default.aspx?menu=3115&mode=TextMeta&side=wms.verejne&metadataID=CZ-CUZK-WMS-ZM10-P&metadataXSL=metadata.sluzba”)

    , kde naleznete odkaz “Poskytovaná data”, pro uložení obrázku s georeferencí, kde najdete na zobrazené stránce potřebný EPSG kód (zde např. EPSG kód 5514) pro správné přiřazení souřadnic pro import do Civilu v S-JTSK 5b potřebných… soubor, který nyní nefunguje si tímto postupem může uživatel vytvořit sám, jako uložení projektu Open Jump, do kterého si tímto zmíněným postupem načte veškerá data z ČÚZK a dalších poskytovatelů služeb.

    Pokusím se v brzké době vytvořit článek s návodem, jak na aktuální import, aby byly informace aktuální a reflektovaly změny 🙂

Napsat komentář